Home Home Home Mapa Wyszukiwarka Drzew Drzewo Losowe

JESION WYNIOSŁY
(Fraxinus excelsior)


Jesion białowieski jest niezwykle strzelistym drzewem, a strzał jego pnia do pierwszej gałęzi bywa , że osiąga 22-23 metry wysokości, czym nawet przewyższa strzałę pnia białowieskich dębów i lip. Korony białowieskich jesionów są niewielkie, choć zdarzają się, ale niezbyt często, jesiony także
 
Najpotężniejszy jesion BPN (obw.531cm, wys.40.4)(2010r.)
o bardzo rozłożystej koronie. Właśnie jeden z taki jesionów rósł przy "Drodze Masiewskiej". Jego korona wygląda naprawdę bardzo imponująco, ale właśnie ta rozłożystość okazała się zgubna dla tego drzewa, gdyż przez nią drzewo było bardziej narażony na działanie wiatru.W 2007r. potężny pień tego jesionu pod naporem właśnie wiatru uległ skręceniu i powstało na nim potężne pęknięcie. Był to początek końca tego drzewa - gdyż po 2 latach drzewo uschło. Jesion ten miał blisko 40 metrów wysokości.

Bardzo ciekawe i różnorodne jest osadzenie pnia białowieskich jesionów w gruncie. U jednych drzew jest ono klasyczne i bardzo podobne do osadzenia pnia białowieskich dębów, u innych przybiera kształt lejkowaty niespotykany u innych gatunków drzew. Właśnie jesion o takim kształcie podstawy pnia rośnie niedaleko tzw. "Drogi Objazdowej". Niektóre jesiony, z powodu warunku w jakich przyszło im rosnąć mają pnie niesymetryczne, bardzo rozbudowane u podstawy , która musi utrzymać ciężar mocno pochylonego pnia.
 
Jesion o potężnym pniu
(obw.526cm, wys.37.6m)


Największe rozmiary osiąga jesion białowieski w lesie wilgotnym i łęgu jesionowo-olszowym. W Puszczy Białowieskiej praktycznie nie tworzy samodzielnych drzewostanów. Zaobserwowano też, że u jesiona liście występują najdłużej w lesie wilgotnym.

Według literatury maksymalne rozmiary białowieskich jesionów to: wysokość 42-45 metry, obwód pnia na wysokości piersi ok. 500 cm. W przypadku obwodu pnia wydaje się, że nie jest to ostateczna granica, gdyż obwód pnia najgrubszego jesionu BPN wynosi obecnie już 526cm (wysokość drzew:37.6m). Inny natomiast ustępuje mu zaledwie o 1 cm - 525cm(wysokość drzewa:40.4m). W sumie na obszarze rezerwatu ścisłego BPN rośnie kilkadziesiąt jesionów o obwodzie pnia przekraczających 400 cm na wys. 130cm. W zagospodarowanej części sam osobiście znam tylko jeden jesion, którego obwód pnia przekracza nieznacznie 4 metry. Wydaje się, że nigdy odkąd prowadzone są badania drzew w Puszczy Białowieskiej jesiony nie osiągały
 
Najwyższy jesion w Puszczy Białowieskiej - wys.44.4m
takich rozmiarów (np. w książce "Lasy Białowieży" prof. Paczoski wspomina, że najgrubszy jesion rosnący w Puszczy ma 440 cm obwodu pnia, podobnie rozmiary ma najgrubszy jesion , o którym wspomina prof. Faliński.

Natomiast najwyższy jesion, o którym wspomina prof. Faliński miał rosnąc w oddz. 283 , a jego wysokość wynosiła 45m (obwód pnia: 376cm). Szukałem dość długo tego drzewa, ale nie udało mi się go znaleźć. Jednak w innym miejscu znalazłem zdaje się nie mniejsze drzewo tego gatunku - 44.8 m wysokości, przy obwodzie pnia 408 cm(2009r.). Prawdopodobnie jest to najwyższe znane drzewo liściaste w Polsce i jeden z najwyższy jesionów w Europie.

Jednak najpiękniejszym jesionem puszczy jest jesion rosnący przy "Drodze Objazdowej" . U tego drzewa piękny pokrój łączy się z królewskimi wymiarami: 525 cm obwodu pnia, wys.40.4m, kolumna pnia:21-22m. Jesion ten jest jednym z najpiękniejszych drzew Puszczy Białowieskiej.

Kwestia wieku jesionów puszczański nadal budzi wiele kontrowersji - ale można ostrożnie przyjąć, że najstarsze z nich wykiełkowały w XVIII w.


Białowieża Masiewo Pizza Lublin
Wszelkie prawa zastrzeżone - Janusz Korbel i Tomasz Niechoda